Richards akkor döntött a lépés mellett, miután őt és több FIA-tagot kizártak egy világtanácsi ülésről, mert nem írtak alá egy új titoktartási nyilatkozatot. A 72 éves szakember a Motorsport UK tagjainak írt levelében kifejtette, hogy a FIA Mohammed Bin Szulajm elnöksége alatt megsértette saját alapszabályát, és a szervezet működése nem éri el a sportirányításban elvárt átláthatósági és feddhetetlenségi normákat.
A Prodrive elnöke és korábbi F1-es csapatfőnök jelezte, emlékeztetni kívánja a FIA-t kötelezettségeire, és elszámoltatni a szervezetet a sport és tagjai felé. Levelében Richards több, Bin Szulajm elnöksége alatt kialakult ellentmondásos helyzetre utal, köztük a nőkkel kapcsolatos nézeteire, az F1-hez való hozzáállására, és az alapszabály elszámoltathatóságot csökkentő módosításaira.
Richards szerint Bin Szulajm nem tartotta be választási ígéreteit, beleértve a nem-végrehajtói elnöki szerepkört, professzionális csapat kinevezését és a teljes átláthatóságot. A helyzet „fokozatosan romlott" a FIA-nál – állítja – mivel több vezető tisztségviselőt elbocsátottak vagy lemondtak tisztázatlan körülmények között, az audit- és etikai bizottságok önállóságát korlátozták.
Az utolsó csepp az új titoktartási megállapodás volt, amit Richards „hallgatási parancsnak" nevezett. A dokumentum minden információt bizalmasnak minősített, a FIA saját belátása szerint dönthetett szabálysértésekről, és 50.000 eurós bírságot helyezett kilátásba bármilyen vétség esetén.
„Tájékoztattuk a FIA-t, hogy ha nem foglalkoznak felvetéseinkkel, jogi lépéseket teszünk" – írta Richards, hozzátéve, hogy senki sem vitatja bizonyos ügyek bizalmas kezelésének szükségességét, de ez nem válhat „általános hallgatási paranccsá" egy tagok által irányított szervezetben.
A FIA közleményben válaszolt, miszerint a titoktartási megállapodások „rutinszerűek" minden szervezetben, és az intézkedéseket „a WMSC-tagok túlnyomó többsége támogatta".