A szervezet, amely hivatalos nevén Grand Prix Drivers' Association (GPDA), csaknem hat évtizedes múltra tekint vissza, hiszen eredetileg 1961-ben alapították meg, majd Ayrton Senna és Roland Ratzenberger tragikus halálát követően 1994-ben alakult újjá. A testület azóta is folyamatosan képviseli a versenyzők érdekeit a sportág különböző fórumain.
A GPDA tevékenysége jelentősen bővült, miután 2014-ben Alex Wurz, korábbi Forma-1-es pilóta vette át az elnöki tisztséget. A szakszervezet vezetősége jelenleg négy tagból áll: Wurz elnökként tevékenykedik, mellette pedig három igazgató dolgozik - Anastasia Fowle jogász, George Russell, valamint mostantól Carlos Sainz.
"Nagy szenvedéllyel űzöm ezt a sportágat, és meggyőződésem, hogy nekünk, versenyzőknek kötelességünk együttműködni a Forma-1 részvényeseivel a sportág általános fejlődése érdekében" - nyilatkozta Sainz a The Race-nek. "Éppen ezért rendkívül örülök és büszke vagyok arra, hogy GPDA-igazgatóként hozzájárulhatok ehhez a munkához."
Az igazgatói pozíció átvétele meglehetősen izgalmas időszakra esik, ugyanis egyre jobban kiéleződnek az ellentétek a versenyzők és Mohammed bin Szulajm FIA-elnök között. A feszültséget tovább növelte a szövetség új, szigorú álláspontja a trágár beszéddel kapcsolatban, amely szerint a versenyzőket már nem csak pénzbüntetéssel sújthatják, hanem akár el is tilthatják a versenyektől.
A múlt ősszel a GPDA nyílt levelet intézett bin Szulajmhoz, amelyben többek között ez állt: "Kérjük az FIA elnökét, hogy ügyeljen saját stílusára és szóhasználatára is, amikor a versenyzőkhöz szól, vagy róluk beszél, akár nyilvánosan, akár zárt körben. A versenyzők felnőtt emberek, és nem szabad őket a sajtón keresztül utasítgatni olyan jelentéktelen ügyekben, mint az ékszerviselés vagy az alsónemű..."
A levélre a szövetség elnöke nem mutatott megértést, és azt javasolta a versenyzőknek, hogy foglalkozzanak a saját dolgaikkal.
Sainz nemrégiben szintén megszólalt a trágár beszéd kérdésében, véleménye szerint bár a versenyzőknek valóban példát kell mutatniuk a hivatalos sajtótájékoztatókon, a versenypályán, ahol hatalmas nyomás alatt dolgoznak és az adrenalinszint az egekben van, de nem szabad megtiltani az érzelmek kifejezését.