„Igen, nagyon elégedett vagyok a második hellyel", nyilatkozta Alex Marquez az Olasz Nagydíj után Mugellóban. Ismét rászolgált a „Mister P2" becenévre, hiszen idén már ötödik alkalommal végzett a második helyen, amihez további nyolc második helyezés társul a sprintfutamokon.
„Marc egyszerűen jobb volt nálunk", ismeri el Alex irigység nélkül. „Már a hétvége előtt tudtam, hogy ez a pálya jó lehetőség lenne, hogy pontokat vegyünk el tőle, de erősebbnek bizonyult."
„Mégis jó eredményt értünk el a bajnokság szempontjából, hiszen 'Pecco' előtt végeztünk, és most több pontunk van az összetettben. Jelenleg erős második helyen állunk a világbajnokságban, de továbbra is fókuszáltnak kell maradnunk. Összességében nagyon pozitív hétvége volt számunkra."
Amikor a két Ducati csapattárs, Marc Marquez és Francesco Bagnaia szoros csatát vívtak a verseny korai szakaszában, Alex Marquez kezdetben kimaradt a küzdelemből, de aztán beavatkozott, és egy ponton átvette a vezetést.
„Nagyon jól kezdtem a versenyt, és próbáltam kezelni a gumikat, ahogy Marc is tette. Amikor láttam, hogy elég kemény csatát vív 'Pecco'-val, úgy döntöttem, kimaradok belőle, hogy energiát spóroljak."
Veszélyes pillanatok a csatában
Egy ponton veszélyes helyzet alakult ki, amikor Bagnaia első kereke ütközött Marc Marquez hátsó kerekével. Az éppen mögöttük haladó Alex Marquez ki tudott térni, és balról megelőzte Bagnaiát.
„Ez nagyon szoros volt", hangsúlyozza Alex Marquez a helyzetről, „és mindenekelőtt elég kockázatos. Nem számítottam erre az ütközésre 'Pecco' és Marc között. Abban a pillanatban 'Pecco' hirtelen erősen fékezett, és csak arra tudtam gondolni: egyenesítsd ki a motort és térj ki!"
„Éppen csak meg tudtam menteni a helyzetet, és ekkor megelőztem őt. Szerencsére semmi nem történt – ez a legfontosabb." Végül a Gresini versenyzője beavatkozott a párharcba és átvette a vezetést.
„Amikor észrevettem, hogy az előzgetések közben elég lassú a tempó, és adódott egy lehetőség, azt mondtam magamnak: Most támadnod kell", magyarázza Alex Marquez. „Amikor megelőztem 'Pecco'-t a 3-as kanyarban, világos volt: Most kell beállítanod a saját tempódat."
„Tudtam, hogy esetleg fizetnem kell ezért az utolsó körökben. De abban a pillanatban ez volt a stratégiám – nyomni és elöl maradni, az első gumi hőmérséklete miatt is. És ezt jól végrehajtottam."
Másképp küzd Alex a testvére ellen?
Alex Marquez eleinte egy kicsit el tudott távolodni a testvérétől, de végül Marc Marquez gyorsabb volt, megelőzte, és magabiztosan győzelemre vitte a versenyt. A futam után megkérdezték Alextől, hogy másképp kezeli-e a Marc elleni párharcot, mint például a Bagnaia ellenét.
„Nem, nem", hárítja el. „Ez inkább a verseny adott pillanatától függ. Addig a pontig, ahol támadtam, nem volt igazán egyértelmű lehetőségem. De amikor 'Pecco' hibázott az utolsó kanyarban, jó lendületet tudtam szerezni."
„Valamiért nehezen tudom megelőzni őket. Abban a pillanatban azt mondtam magamnak: Most van lehetőség – ha kapsz egy esélyt, élned kell vele. 'Pecco' egy kicsit jobb volt az 1-es kanyarban, de visszaszereztem a pozíciót a 3-as kanyarban."
„Ez egy egyértelmű előzés volt. De addig ez csak egy olyan csata volt, ami nyomást helyezett a gumikra és energiát emésztett fel – hozzáadott érték nélkül. A stratégia az ellenféltől függ", mondja Alex Marquez.
Bagnaiának végül nem volt esélye a Marquez testvérekkel szemben. Pedro Acosta Mugellóban azt nyilatkozta, hogy jelenleg ők a saját szintjükön vannak, és Bagnaia az első „normális" versenyző a rangsorban.
Alex Marquez egy szinttel a többiek felett látja magát, akár Marc-kal együtt? „Egyszerűen Alex Marquezként látom magam – mint mindig. Persze, fejlődtem idén. De mindenekelőtt köszönöm Pedrónak ezt a bókot."
„Mindig jó, amikor egy nagyon jó versenyző ilyesmit mond rólad. Én csak próbálom a munkámat a lehető legjobban végezni, és mindig 100 százalékot adni. Nem látom ezt valami varázslatos dolognak – még mindig ugyanaz vagyok."
„Keményen dolgozom, jól akarom csinálni a dolgokat. És jó csomagom van – minden összetevő adott egy erős szezonhoz." A világbajnokságban Marc-kal szembeni hátránya 40 pontra nőtt, de Bagnaia előtti előnye 70 pontra növekedett.
