A Nemzetközi Sportkódexbe idénre bekerült egy olyan fejezet, amely kimondja, hogy a versenyzők nem tehetnek semmilyen politikai megnyilvánulást vagy akciót anélkül, hogy erről előzetesen ne egyeztettek volna a sportot irányító testülettel.
Az FIA szeretne semleges maradni a politikai, vallási vagy egyéb, ezekhez hasonló témákban, ezért nem akarja, hogy a versenyzők a saját céljaik megvalósítására használják a Forma–1 platformját, mondta korábban Mohammed bin Szulajm.
Az elmúlt hétvégén a Bajnokok Tornáján szereplő Bottas most azonban megvédte azokat a politikai megnyilvánulásokat, melyeket a korábbi években többek között Sebastian Vettel vagy Lewis Hamilton tett.
„Én személy szerint nem szeretem a politikát. Én azt szeretem csinálni, amit imádok, vagyis versenyezni, de a politika manapság viszont része a társadalomnak. A Forma–1 szerintem jó munkát végzett azon a téren, hogy odafigyel ezekre a problémákra, és sok pilóta emelte fel a hangját, beleértve Sebastiant is.”
„Nem értem, miért akarnak kontrollálni minket. Szerintem meg kéne adni a jogot arra, hogy arról beszélhessünk, amiről akarunk. Én így látom a dolgokat, de majd kiderül, mi történik.”
Az FIA egyébként azzal védekezett a szigorítás kapcsán, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is hasonlóan előírja a sportolóknak, hogy miként kell viselkedniük az események során, és Zak Brown, a McLaren ügyvezetője szerint ez rendben is van így, hiszen csak a versenyhétvégékre vonatkozik ez a szabály.
Egy emberi jogokkal foglalkozó csoport azonban a múlt héten levelet küldött Bin Szulajmnak, melyben komoly aggodalmukat fejezték ki a szerintük korlátozó intézkedésekkel kapcsolatban.
Bottas korábbi főnöke, Toto Wolff úgy látja, igazából csak egy beszélgetésre van szükség az FIA és a versenyzők között, hogy mindent tisztázhassanak a témában.