A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) szigorú álláspontja a versenyzői káromkodással kapcsolatban hamarosan változhat, miután egyre erősebb ellenállás mutatkozik a pilóták és a csapatok részéről.

A múlt héten a Svéd Ralin Adrian Fourmaux Hyundai pilóta 10 000 eurós büntetést kapott, amikor azt mondta "we *ucked up yesterday", valamint további 20 000 eurós felfüggesztett büntetést helyeztek kilátásba ismétlődés esetén. A világbajnokságokon - kivéve az F1-et - a szabályzat egyértelműen meghatározza a 30 000 eurós összköltséget, míg a királykategóriában ez 40 000 euróra rúg ugyanilyen esetben.

Max Verstappen az F1 75 ceremónián tiltakozott is ez ellen, olyannyira, hogy nem is volt hajlandó megszólalni, és csak csapatfőnöke, Christian Horner szólalt fel – akit a közönség azonnal kifütyült.

Az F1 bizottsága kedden Londonban tárgyalta a kérdést, mely után Peter Bayer, a Racing Bulls vezérigazgatója megerősítette, hogy a csapatok nagyobb mozgásteret szeretnének biztosítani versenyzőiknek.

"Érdekes, hogy mindannyian egyetértünk abban, hogy meg akarjuk őrizni ezeket az érzelmeket. Már most is van sípolás a késleltetett közvetítésnél, ami valószínűleg tompítja az érzelmek nagy részét", mondta az osztrák szakember.

"Az F1-nek, a csapatoknak és az FIA-nak össze kell fognia, és biztos vagyok benne, hogy a versenyzők is szeretnének egy egyértelmű eligazítást arról, mit lehet mondani és mit nem. De összességében azt hiszem, jó irányba haladunk, megtartva az érzelmeket, miközben nem hagyjuk, hogy túl profánná váljon", tette hozzá Bayer.

James Vowles, a Williams csapatfőnöke is kiállt versenyzői mellett: "Azt gondolom, amikor autóban ülsz és arra kéred a világ leghihetetlenebb sportolóit, hogy kockáztassák az életüket, jogos figyelembe venni, hogy ebben a pillanatban érzékeny nyelvezetet használhatnak."

A jelenlegi szabályozás, amelyet "új káromkodási tilalomként" emlegetnek, akár versenytilalmat vagy bajnoki pontok levonását is lehetővé teszi a nem megfelelő nyelvhasználat esetén.

Várható kompromisszum: büntetés helyett sípolás

Számos versenyző és csapat véleménye szerint, míg az interjúk során használt trágár kifejezéseket korlátozni kell, a verseny közbeni rádióbeszélgetések során elhangzó érzelmeket nem szabad cenzúrázni.

A végső döntés várhatóan kompromisszumot hoz, melynek értelmében a versenyen kívüli beszédet továbbra is ellenőrzik, de a rádión elhangzó káromkodásokat már nem büntetik. Ehelyett az F1 "kisípolja" a sértő kifejezéseket a televíziós közvetítések során, megőrizve így a kommunikáció hitelességét.

AJÁNLATOK A CÍMLAPRÓL