A MotoGP sprintfutamának forró előjátékaként a délután korai óráiban került sor a Moto2 döntő kvalifikációs etapjára. A késő délutáni órákban Joe Roberts, Deniz Öncü, David Alonso és Ivasza Ajumu alkotta, egy világbajnokot és három további GP-győztest felvonultató első osztályú négyes jutott be a Q2-be.
A hőmérő 34 Celsius-fokot mutatott, amikor a középső világbajnoki kategória legjobb 18 versenyzője pályára gurult. A MarcVDS-versenyző Filip Salac a kvalifikáció leggyorsabb idejével nyűgözte le a mezőnyt, ami egyben azt is jelentette, hogy hosszú idő után először került egy Boscoscuro vázzal szerelt motor az időmérő élére.
A Q2-ben aztán egy egész raj Kalex motorkerékpár hagyta elsőként a nyomát az aszfalton. Moreira, Arena, Canet és Baltus előtt – ezek voltak a vezető pozíciók az első mért kör után.
Ezután következett Manuel Gonzalez első akciója. A világbajnoki pontversenyt honfitársával, Aronnal vezető spanyol későn gurult ki a pályára, és első próbálkozásában a 18-as rajtszámú motoros 0,4 másodperccel maradt el a leggyorsabb időtől, így a hatodik helyen végzett. Mire Deniz Öncü felküzdötte magát a harmadik helyre, hat Kalex-pilóta állt az élen, majd őket követte Alonso Lopez a Luca Boscoscuro csapatából.
Filip Salac számára nem alakultak jól a dolgok, hiszen a kezdetben a 12. helyen álló cseh versenyző az élre való visszatérési kísérlete közben bukott. A világbajnokság negyedik helyezettje, Barry Baltus sem járt jobban – a belga két perccel a szakasz vége előtt repült le Fantic motorjáról, így visszacsúszott a 8. helyre.
A kvalifikációs etap végén Diogo Moreira érte el a leggyorsabb időt, ezzel a brazil sorozatban második pole pozícióját biztosította magának. Albert Arenas és Marco Ramirez csatlakozik majd a brazilhoz vasárnap az első sorban.
Az Intact GP ásza, Manuel Gonzalez szó szerint az utolsó másodpercben javított a teljesítményén. Bár ez nem volt elég egy újabb rajtelsőséghez, a negyedik hely jó pozícióba helyezi a madridi versenyzőt, különösen mivel Aron Canet csak a hetedik helyet tudta megszerezni. Gonzalez csapattársa, Senna Agius 1,1 másodpercet veszített az éllovashoz képest, így az Olasz Nagydíjon a 17. helyről kell majd rajtolnia.
Moto2: Kalex-uralom Mugellóban
Az Italtrans, a Gresini és az American Racing versenyzői uralták az első sort, miközben a világbajnoki éllovas Manuel Gonzalez az utolsó pillanatban tudta javítani pozícióját. Filip Salac és Barry Baltus bukásukkal veszítettek a korábbi jó helyezésükből, míg a világbajnoki negyedik Baltusnak a nyolcadik helyről kell kezdenie a versenyt.
Gonzalez ennek ellenére jó helyzetből várhatja a vasárnapi futamot, különösen mivel fő riválisa, Aron Canet csak a hetedik rajtkockából indulhat majd az Olasz Nagydíjon.
