Az F1 Bizottság legutóbbi ülésén felmerült, hogy a versenyzők rádióban elhangzó káromkodásait enyhébben büntetnék, miután jelentős tiltakozást váltott ki az FIA szigorú szabályozása.

Az autósport irányító testülete az elmúlt hetekben komoly kritikákat kapott a káromkodással és helytelen viselkedéssel kapcsolatos büntetési tételek miatt. Nem csak az F1 berkein belülről érkeztek ellenvetések, hanem kívülről is, többek között Gordon Ramsay sztárséf is kifejezte nemtetszését a döntéssel kapcsolatban.

Az FIA eredetileg minden káromkodást - legyen az csapatrádióban vagy sajtótájékoztatón - ugyanolyan szigorral kívánt büntetni. Az új irányelvek szerint az F1-es pilóták esetében négyszeres szorzóval számoltak volna, így a büntetések 41 ezer és 125 ezer dollár között mozogtak volna.

A paddock számos szereplője felvetette, hogy a versenyzők hatalmas nyomás alatt állnak a futamok során, így nem indokolt büntetni őket, ha spontán módon fejezik ki érzéseiket, és úgy tűnik, az FIA megértette ezt az álláspontot, és fontolóra vette a csapatrádióban elhangzó káromkodások büntetésének enyhítését.

A jelentések szerint a csapatrádióban történő káromkodásokat esetről esetre bírálnák el, attól függően, hogyan ítélik meg a sportfelügyelők a kihágást. A rajongók továbbra is hallhatják majd a versenyzők nyers érzelmeit a futamok alatt, de a sértő kifejezéseket cenzúráznák, ahogy ez eddig is történt.

Peter Bayer, a Racing Bulls vezérigazgatója az F1 Bizottság február 19-i ülése után elárulta, mindannyian egyetértettek abban, hogy a sport az érzelmekről szól, és meg kell őrizni ezt azzal, hogy a versenyzők önmaguk lehetnek a futamok alatt.

"A csapatoknak és az FIA-nak össze kell fogniuk. Összességében minden jó irányba halad, ami az érzelmek megőrzését jelenti, anélkül, hogy túlságosan profánná válna. Biztos vagyok benne, hogy végül jó egyensúlyi pontot találunk" - mondta az osztrák szakember.

Ha az FIA elfogadja az F1 Bizottság javaslatait, az segíthet csökkenteni a feszültséget a Forma-1-es Versenyzők Szövetsége (GPDA) és Mohammed bin Szulajm FIA-elnök között.

A konfliktus egyébként tavaly kezdődött, amikor a GPDA levélben kérte az FIA-t, hogy bánjanak tisztelettel a versenyzőkkel és gondolják újra a káromkodással kapcsolatos büntetéseket.

AJÁNLATOK A CÍMLAPRÓL