Itt állítsd be, hogy a motorsport.hu hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2025. 05. 31. 14:17
Alex Palou múlt vasárnap nyerte meg az Indy 500-at.

Az amerikai IndyCar-széria címvédő bajnoka lenyűgöző teljesítményt nyújt az idei szezonban, hiszen az első hat futamból ötöt megnyert, és jelenleg olyan előnnyel vezeti a bajnokságot, hogy szakértők szerint szinte biztosra vehető a negyedik bajnoki címének megszerzése. A 28 éves spanyol pilóta kiemelkedő eredményei ellenére azonban meglepő módon a Forma-1-be készülő Cadillac csapatának vezetői nem folytatnak tárgyalásokat vele.

A barcelonai versenypályán tegnap Carlos Sainz és Fernando Alonso nagy elismeréssel beszéltek honfitársuk sikeréről. Mindketten hangsúlyozták, hogy Palou évek óta bizonyítja kivételes tehetségét és professzionalizmusát. Ennek fényében még inkább elgondolkodtató, hogy a Forma-1-es mezőnybe belépni kívánó új amerikai istálló miért nem mutat érdeklődést iránta.

Tapasztalat vagy tehetség?

Günther Steiner, aki a legutóbb csatlakozott – szintén amerikai – Haas F1 csapat alapítója volt, sajátos magyarázattal szolgált erre vonatkozóan. Meggyőződése szerint egy új projekt esetében elsősorban tapasztalt versenyzőkre van szükség, a tehetség pedig csak másodlagos szempont.

"Amikor egy új csapatot hozol létre, rengeteg dologgal kell foglalkoznod," – nyilatkozta Steiner az amerikai Racer magazinnak. "Nem nevezném ezeket feltétlenül problémáknak, de amikor egy csapat fiatal, számos kihívást kell megoldanod, és egyszerűen nincs időd olyan pilótákra, akiknek nincs Forma-1-es tapasztalatuk."

A szakember rámutatott a fejlesztési irányok meghatározásának fontosságára. "Meg kell találnod a saját fejlesztési irányodat, és ha közben még a pilótákat is irányítanod kell, általában semmi jó nem származik belőle. Ezért amikor elkezdtük a projektünket, fontos volt számomra, hogy olyan versenyzőket szerződtessünk, akiknek már volt tapasztalatuk Forma-1-es autók vezetésében. Ők hozzá tudnak járulni a csapat fejlődéséhez, és ez a legfontosabb a létezés első évében."

Steiner véleménye szerint komoly hátrányt jelentene mind a csapatnak, mind a versenyzőnek, ha egy F1-ben tapasztalatlan pilótát szerződtetnének. "Ha egy olyan versenyzőt veszel fel egy csapatba, amely maga sem versenyzett még sosem az F1-ben, csak ártasz neki. Mert a feladatod a csapat fejlesztése, és nem adhatod a pilótáknak az elsőbbséget..."

Az amerikai álom

A Cadillac F1 projekt vezetői hasonló megfontolások alapján gondolkodnak. Dan Taurisse, a TWG Motorsports vezetője, aki az új csapat létrehozásának projektjét irányítja, ezt a következőképpen fogalmazta meg: "Szándékunkban áll amerikai versenyzőt szerződtetni, de mindannyiunk számára fontos, hogy a választás megfelelő legyen, mert lényeges, hogy ez a pilóta sikereket érjen el. Azt akarjuk, hogy ez a személy a sikerre összpontosítson és készen álljon rá..."

Két világ között

Romain Grosjean, aki a Haas F1 2016-os debütáló szezonjában az amerikai csapat versenyzője volt, már több mint 80 nagydíj tapasztalatával rendelkezett a Renault-nál és a Lotusnál töltött idejéből. A Haastól való távozása után az Egyesült Államokban folytatta pályafutását, így jól ismeri a két széria közötti különbségeket.

"Nagyon eltérőek vezetési stílus szempontjából," – mondta Grosjean. "Az IndyCarban legalább megcsúsztathatod az autót és megszelídítheted, legyőzve az erős túlkormányzottságot. A Forma-1-ben simának és precíznek kell lenned, pontosabban kell tartanod a vonalat, míg az IndyCarban sokat változtatod azt. Itt vezethetsz igazán agresszíven, de ezzel a megközelítéssel nem tartasz ki sokáig egy Forma-1-es autó volánja mögött."

A francia pilóta a két széria közötti kulturális különbségekre is kitért. "Ha olyan versenyzőt szerződtetsz egy IndyCar csapatba, aki már versenyzett Európában, szerintem már megérti a kultúrák, a mentalitás közötti különbségeket. Úgy gondolom, az Egyesült Államokban családtagként gondoskodnak a versenyzőkről, és ez kedves dolog. A Forma-1-ben az attitűd üzletiesebb – nem mondhatom, hogy ez rossz, de az F1-ben inkább magadra vagy utalva..."

"Tudom, hogy most sok szó esik Colton Hurtről. Természetesen Paloura is sok figyelem irányul. Általánosságban vannak srácok, akik versenyezhettek volna az F1-ben, de voltak olyanok is, akik Európába költöztek, és nem tudtak elérni semmit, mert ott más a mentalitás," – tette hozzá Grosjean.

A Racer információi szerint Alex Palou jelenleg teljesen a sorozatban harmadik egymást követő bajnoki címének megszerzésére összpontosít, és nem törekszik tárgyalásokra a Cadillackel. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy a helyzet változhat, és a felek közeledni kezdenek egymáshoz, de egyelőre ez nem történik meg.

Hozzászólok