A 109. Indianapolis 500 futama a pályán véget ért, azonban a versenypályán kívül nem hiányoztak a váratlan fordulatok, miután a szokásos technikai ellenőrzések során három versenygépet is szabálytalannak találtak, köztük a második helyen célba érő Marcus Ericssonét. A korábbi F1-es svéd pilótát ennek következtében kizárták a világ leggyorsabb versenyéről, hasonló sorsra jutott Andretti Global csapattársa, Kyle Kirkwood, valamint a Prema brit versenyzője, Callum Ilott is.
Az Andretti szabálysértései
A versenybírók közleménye alapján a vizsgálatok során felfedezték, hogy a Dallara által szállított Energiagazdálkodási Rendszer (EMS) burkolatán módosításokat hajtottak végre, emellett nem jóváhagyott távtartókat és alkatrészeket találtak a burkolatok és a lengőkar közötti rögzítési pontokon. Ezek a módosítások jelentősen javították mindkét versenyautó aerodinamikai hatékonyságát, ami egyértelmű szabályszegésnek minősül a sorozatban.
A második helyétől megfosztott és a kizárás miatt könnyekig meghatódott Ericsson mellett a hatodik pozícióban végző Kirkwoodot is diszkvalifikálták, továbbá mindkét versenyző csapatvezetőit eltiltották a következő, ezen a hétvégén Detroitban megrendezésre kerülő futamtól. Mindezeken felül az Andretti Globalt 100 000 dolláros pénzbüntetéssel sújtották, aminek következtében az 500 mérföldes verseny dobogója átrendeződött: David Malukas lépett előre a második helyre, míg Pato O'Ward a harmadik pozícióba került.
A Prema elvesztette legjobb IndyCar eredményét
Az Andretti esetéhez hasonló büntetéseket szabtak ki a Prema csapatra is, amely Callum Ilott 13. helyével érte el eddigi legjobb eredményét az IndyCarban, ráadásul miután Robert Shwartzman, a csapat újonca megszerezte a rajtelsőséget az 500 mérföldes versenyre, bár később kiesett a futamon. Ilott autójának diszkvalifikálását azonban más okok indokolták: az ellenőrzések során kiderült, hogy a versenyautó bal oldali szárnyának magassága, valamint a véglap pozíciója nem felelt meg a minimális követelményeknek.
A sorozat történetében ritkán fordul elő, hogy ilyen jelentős számú versenyzőt zárnak ki egyetlen futam után, ami jól mutatja, mennyire szigorúan veszik a technikai szabályok betartását az IndyCar versenysorozatban. A versenyzők és csapataik most azzal a nehéz feladattal néznek szembe, hogy helyrehozzák a történteket, mielőtt a sorozat a következő állomásához érkezik Detroitban.
Hatással a bajnokságra
A kizárások jelentősen befolyásolhatják a bajnokság állását is, hiszen a dobogós helyezések jelentős pontértékkel bírnak, különösen az olyan presztízsű eseményen, mint az Indianapolis 500. Az érintett versenyzők elvesztették az összes megszerzett pontot, ami hosszú távon kihathat a szezon végi helyezésekre, főleg Ericsson esetében, aki a második helyért járó pontokkal jelentősen előreléphetett volna az összetettben.
A technikai szabálytalanságok felfedezése egyben azt is jelzi, hogy az IndyCar sorozat versenybírói és technikai ellenőrei rendkívüli alapossággal vizsgálják a versenyautókat, nem hagyva figyelmen kívül még a legapróbb részleteket sem. Ez a fajta szigorú ellenőrzés elengedhetetlen a verseny tisztaságának és a versenyzők közötti egyenlő feltételek biztosításának érdekében.
.jpeg)