A Formula-1 egykori nagyhatalmú vezetője, Bernie Ecclestone részletesen kifejtette véleményét a Red Bull jelenlegi helyzetéről, különös tekintettel Christian Horner egy hónappal ezelőtti távozására.
A 94 éves üzletember, aki közeli kapcsolatban áll a Brit Nagydíj után menesztett szakemberrel, egy házasság váláshoz hasonlította a kialakult helyzetet, amelynek hátterében elsősorban a csapat irányításával kapcsolatos nézetkülönbségek álltak.
„Dietrich Mateschitz halála után a Red Bullon belül többen olyan elképzelésekkel rendelkeztek a csapat vezetéséről és jövőbeni irányáról, amelyek nem kedveztek Christiannak," nyilatkozta Ecclestone az F1 Destinations portálnak, utalva a 2022-ben elhunyt energiaital-gyártó társalapítójára, aki korábban teljes támogatásáról biztosította a brit szakembert.
Horner pozíciója a 2024-es szezon kezdetétől meglehetősen bizonytalanná vált, miután egy szexuális zaklatási botrányba keveredett, amelyet szöveges üzenetváltások bizonyítottak. Bár a vállalat belső vizsgálata felmentette őt a vádak alól, az energiaital-gyártó felsővezetése egyre növekvő aggodalommal figyelte a Milton Keynes-i székhelyű F1-es részleg felett gyakorolt befolyását.
Az osztrák csapat komoly problémával szembesült, amikor Horner távozása után megfelelő utódot kellett találnia. „Kiváló munkát végzett, de úgy tekintettek rá, ahogyan Max Verstappenre is – olyan valakiként, akinek nincs megfelelő helyettese," fejtette ki véleményét Ecclestone, aki szerint a csapatnak nem volt „B-terve" arra az esetre, ha valami gond adódna akár Hornerrel, akár Verstappennel.
A Red Bull végül a testvércsapatnál, a Racing Bullsnál dolgozó Laurent Mekies előléptetése mellett döntött, miután a brit szakembert eltávolították a vállalatcsoport igazgatói pozíciójából is, ahol hosszú távú szerződéssel rendelkezett a nemrég elhunyt Mateschitz jóvoltából.
A Milton Keynes-i gárda az elmúlt években rendkívül függővé vált Verstappentől, aki sorozatban negyedik világbajnoki címét szerezte meg, emlékeztetve a Sebastian Vettel nevével fémjelzett 2010-es évek eleji dominanciára. A holland versenyző mellé azonban évek óta nem sikerült megfelelő társat találniuk, ami miatt sokan „egypilótás csapatként" emlegetik a Red Bullt.
Ecclestone szerint saját maga is hasonló dilemmával szembesült, amikor az 1980-as években a Brabham csapatot irányította. Akkoriban Nelson Piquet világbajnoki címeket nyert, miközben csapattársai – Ricardo Zunino, Hector Rebaque és bizonyos mértékig Riccardo Patrese – nehezen tudtak hasonló teljesítményt nyújtani ugyanabban az autóban.
„Ez a probléma akkor jelentkezik, amikor a főnök beleszeret az egyik pilótájába," magyarázta a brit üzletember. „Sokkal jobb két többé-kevésbé egyforma képességű versenyzővel rendelkezni, ahogyan ma a McLaren teszi. Ez akkor működik, ha mindkét pilótának pontosan ugyanolyan technikát tudsz biztosítani."
Piquet 1981-ben és 1983-ban is egyéni világbajnoki címet szerzett, ám a Brabham mindkét alkalommal alulmaradt a konstruktőri pontversenyben. „Amikor Riccardo Patresét szerződtettem a csapathoz 1982-ben, közöltem vele, hogy három autónk van – egy-egy mindkét pilótának, plusz egy tartalék – és választhatja, melyiket szeretné vezetni. Így később nem lehetett panasza," zárta gondolatait a Formula-1 egykori irányítója.
