A katalán Alex Palou, aki 2020 óta az IndyCar-sorozat résztvevője, mindezidáig kizárólag utcai és normál pályákon aratott diadalokat, összesen tizenhat alkalommal. Az oválokon mutatott gyengeségnek azonban immár nyoma sincs, miután a versenyző a 109. Indianapolis 500-as futamon megszerezte pályafutása első győzelmét ezen a pályatípuson.
A Chip Ganassi Racing pilótája 0,682 másodperces előnnyel érkezett a célba a korábbi Sauber F1-es pilóta, az Andretti versenyzője, Marcus Ericsson előtt. Ez egyben a Ganassi istálló hatodik diadala a legendás oválfutamon. Palou háromszoros bajnokként érkezett a versenyre, miután 2021-ben, 2023-ban és tavaly is elhódította a trófeát. Az idei szezonban különösen domináns teljesítményt nyújt, hiszen hat versenyből már ötöt megnyert.
A verseny hetét komoly megrázkódtatás jellemezte a Roger Penske sikeres csapatánál, amely 1966 óta 244 futamgyőzelmet, 17 bajnoki címet és 20 Indy 500-as diadalt ünnepelhetett az USAC/CART/IndyCar sorozatokban. Will Power és Josef Newgarden, akik eredetileg a rajtrács harmadik sorából indulhattak volna, hétfőn kizárásra kerültek a top-12-es kvalifikációt követően, és a rajtrács utolsó sorába száműzték őket – mindezt egy hátsó lengéscsillapító módosítás miatt, amely állítólag már 2024 óta használatban volt, ám korábban minden technikai ellenőrzésen észrevétlen maradt, így az IndyCar technikai felügyelőinek is fejfájást okozott.
A módosítás a törésszerkezet és az egységesített alváz közötti éleket érintette, amely aerodinamikai előnyt biztosított a csapatnak. A szabálytalanságra akkor derült fény, amikor Newgarden 2024-es győztes autójáról készült fotók jelentek meg az Indianapolis Star napilapban.
Power és Newgarden hátrasorolása mellett az IndyCar felfüggesztette versenystratégáikat, valamint 200 000 dolláros büntetést szabott ki a csapatra. A csapat alapítója és tulajdonosa, a ma már 88 éves ikonikus Roger Penske elbocsátotta Tim Cindricet, aki 26 éven át volt csapatfőnök, valamint Ron Ruzewskit, aki 21 évet töltött a Penskénél és a technikai fejlesztésekért is felelt. Kyle Moyer csapatmenedzsernek szintén távoznia kellett tizenegy év után.
Mindez azt eredményezte, hogy a Team Penske vezetőség nélkül maradt az év legfontosabb eseménye előtt. Maga Penske a médián keresztül kért elnézést "a szurkolóktól, partnerektől és az IndyCar szervezetétől a szabálysértés és az okozott csalódás miatt." Külön pikantériát ad az ügynek, hogy Penske négy éve tulajdonosa az Indianapolis Motor Speedwaynek, ahol a manipulációt felfedezték. A nagyúr jelezte, hogy a jövőben új struktúrákat vezetnek be a csapatnál.
Mindezek ellenére az IMS elnöke adta ki a "Versenyzők, indítsák a motorokat" parancsot, miután a nedves pálya miatt 45 perces késéssel indult a verseny.
A felvezető körön azonban újabb Penske-katasztrófa következett be, amikor Scott McLaughlin a gumimelegítés közben (kígyózás) a hátsó egyenes végén a falnak csapódott – a rajtot törölték.
A verseny negyedik körében Marco Andretti (Andretti Honda) ütközött a falnak, apja, Michael és nagyapja, Mario nagy bánatára. Tizennyolc kör után sárgára váltott a jelzés a szemerkélő eső miatt, majd a 31. körben folytatódott a verseny. Ezt követően a korábbi bajnok Scott Dixon (Ganassi Honda) három kört veszített mechanikai problémák miatt a bokszban. Alexander Rossinak (Carpenter Chevy) a 73. körben kellett feladnia a 2016-os győzelme (a 100. futam!) megismétlésére vonatkozó reményeit, miután tűz ütött ki a bokszában.
A 82. körben Rinus Van Kalmthout (Coyne Honda) fékhibát követően a bokszutca bejáratánál a falba pördült. Röviddel később, a 86. körben Takuma Sato (RLL Honda) eltévesztette a boxkiállását, míg a rajtelsőséget szerző Robert Shwartzman (Prema Chevy) a bokszfal széléhez ért, és több szerelőt is eltalált. Szerencsére személyi sérülés nem történt. Az izraeli versenyzőnek új első szárnyra volt szüksége, de végül így is kiesett. Kyle Larson (McLaren Chevy) és Sting Ray Robb (Juncos Hollinger Chevy) balesete a 92. körben újabb futamleállításhoz vezetett.
A verseny féltávjánál (100. kör) Ryan Hunter-Reay (Dreyer & Reinbold Chevy) vezetett sárga zászló alatt. A 107. körben esedékes újraindítást törölték, mivel Christian Rasmussen (Carpenter Chevy) elvesztette az irányítást, és majdnem eltalált egy másik versenyzőt. A 109. körben történt újraindításnál Devlin DeFrancesco (RLL Honda) vette át a vezetést, mielőtt Conor Daly (Juncos Hollinger Chevy) tört előre a 120. körben.
A háromnegyedes távnál (150. kör) Hunter-Reay ismét az élre állt, mielőtt Marcus Ericsson (Andretti Honda), a 2022-es győztes, a 170. körben először vette át a vezetést. Hunter-Reay korábban az utolsó tervezett tankolás során, a 169. körben leállította a motorját.
Tizenhárom körrel a vége előtt Alex Palou (Ganassi Honda), a domináns összetettbeli éllovas, átvette a vezetést Ericssontól, és meg is tartotta azt a célig (sárga zászló alatt, mivel Nolan Siegel az utolsó körben összetörte McLaren Chevyjét). A svéd mögött David Makulas (Foyt Chevy), Pato O'Ward (McLaren Chevy), Felix Rosenqvist (Meyer Shank Honda) és Kyle Kirkwood (Andretti Honda) értek célba. Az első kilenc versenyző kilenc másodpercen belül haladt át a célvonalon.
.jpeg)