Zajongó tetszésnyilvánítás fogadta Lewis Hamiltont az Osztrák Nagydíj időmérő edzésének végén, ami komoly meglepetést okozott a Red Bull hazai pályáján. A brit világbajnok köre után valósággal zajongásba kezdtek a tribünök Spielbergben.
Bár végül a korábbi csapattársa, George Russell, valamint Charles Leclerc is megelőzte a hétszeres világbajnokot, a leintés után mégis ő kapta a legnagyobb tapsot a parc fermében. Ez a barátságos fogadtatás azért is különleges, mert a korábbi években a helyi szurkolók kifejezetten ellenségesen viselkedtek vele.
Ellenséges hangulat a múltban
Az F1 Oversteer szerint a feszültség gyökerei egészen a 2016-os futamig nyúlnak vissza, amikor Hamilton az utolsó körben ütközött akkori csapattársával, Nico Rosberggel. A leintést követően a dobogón álló britet hangos füttyszóval fogadta a közönség, annak ellenére, hogy a versenybírók Rosberget találták vétkesnek az incidensben.
A helyzet a 2021-es, feszült bajnoki csata után csak tovább mérgesedett, aminek a következő évben látható jelei is voltak. Két évvel ezelőtt a szurkolók ujjongásban törtek ki, amikor Hamilton az időmérőn a falnak csapódott, ezt a reakciót pedig a Mercedes versenyzője mélységesen elítélte.
„Nem értek egyet ezzel, és nem is tudom elfogadni az ilyen viselkedést, függetlenül attól, hogy mi történt” – nyilatkozta akkor a brit.
„Egy versenyző akár kórházba is kerülhetett volna, a nézők pedig ennek örülnek? Döbbenetes, hogy az emberek képesek így viselkedni, miközben pontosan tudják, mennyire veszélyes ez a sport. Hálás vagyok, hogy nem lett bajom, de soha nem szabadna más bukásának, sérülésének vagy balesetének örülni.”
A bukás és a felemelkedés hatása
A közönség viselkedése azonban az utóbbi időben látványosan megváltozott, amely mögött a sportpszichológia jól ismert mintái állnak. Amikor egy versenyző hosszú éveken át uralja a mezőnyt, szinte elkerülhetetlenül megosztó figurává válik, ám amint kihívásokkal szembesül, a nézők elkezdenek szimpatizálni vele.
Hasonló helyzet játszódott le 2025-ben is, amikor a négyszeres világbajnok Max Verstappent korábban rendszeresen kifütyülték Olaszországban, ám Imolában már a nevét skandálta a tömeg, miközben a McLareneket üldözte.
Hamilton nehéz időszaka a 2024-es és 2025-ös szezonban sok olyan rajongót is megérintett, akik korábban nem szorítottak neki. Rossz volt nézni a sportág legsikeresebb tagjának küszködését, az idei magára találása viszont látványosan népszerűvé tette őt a lelátókon.
A szurkolók többsége nem feltétlenül akarja, hogy újra világbajnok legyen, ám azt szinte mindenki elismeri, hogy a Formula–1-nek jót tesz a jelenléte az élmezőnyben. A nézők végül mindig a legnagyobbak nagyszerű teljesítményét akarják látni, Hamilton pedig az idei szezonban ismét ezen a szinten teljesít.
