Itt állítsd be, hogy a motorsport.hu hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2026. 06. 28. 12:29
Lewis Hamilton kapcsolata korábban feszült volt az osztrák közönséggel, ám az idei spielbergi hétvégén teljesen megváltozott a helyzet.

Zajongó tetszésnyilvánítás fogadta Lewis Hamiltont az Osztrák Nagydíj időmérő edzésének végén, ami komoly meglepetést okozott a Red Bull hazai pályáján. A brit világbajnok köre után valósággal zajongásba kezdtek a tribünök Spielbergben.

Bár végül a korábbi csapattársa, George Russell, valamint Charles Leclerc is megelőzte a hétszeres világbajnokot, a leintés után mégis ő kapta a legnagyobb tapsot a parc fermében. Ez a barátságos fogadtatás azért is különleges, mert a korábbi években a helyi szurkolók kifejezetten ellenségesen viselkedtek vele.

Ellenséges hangulat a múltban

Az F1 Oversteer szerint a feszültség gyökerei egészen a 2016-os futamig nyúlnak vissza, amikor Hamilton az utolsó körben ütközött akkori csapattársával, Nico Rosberggel. A leintést követően a dobogón álló britet hangos füttyszóval fogadta a közönség, annak ellenére, hogy a versenybírók Rosberget találták vétkesnek az incidensben.

A helyzet a 2021-es, feszült bajnoki csata után csak tovább mérgesedett, aminek a következő évben látható jelei is voltak. Két évvel ezelőtt a szurkolók ujjongásban törtek ki, amikor Hamilton az időmérőn a falnak csapódott, ezt a reakciót pedig a Mercedes versenyzője mélységesen elítélte.

„Nem értek egyet ezzel, és nem is tudom elfogadni az ilyen viselkedést, függetlenül attól, hogy mi történt” – nyilatkozta akkor a brit.

„Egy versenyző akár kórházba is kerülhetett volna, a nézők pedig ennek örülnek? Döbbenetes, hogy az emberek képesek így viselkedni, miközben pontosan tudják, mennyire veszélyes ez a sport. Hálás vagyok, hogy nem lett bajom, de soha nem szabadna más bukásának, sérülésének vagy balesetének örülni.”

A bukás és a felemelkedés hatása

A közönség viselkedése azonban az utóbbi időben látványosan megváltozott, amely mögött a sportpszichológia jól ismert mintái állnak. Amikor egy versenyző hosszú éveken át uralja a mezőnyt, szinte elkerülhetetlenül megosztó figurává válik, ám amint kihívásokkal szembesül, a nézők elkezdenek szimpatizálni vele.

Hasonló helyzet játszódott le 2025-ben is, amikor a négyszeres világbajnok Max Verstappent korábban rendszeresen kifütyülték Olaszországban, ám Imolában már a nevét skandálta a tömeg, miközben a McLareneket üldözte.

Hamilton nehéz időszaka a 2024-es és 2025-ös szezonban sok olyan rajongót is megérintett, akik korábban nem szorítottak neki. Rossz volt nézni a sportág legsikeresebb tagjának küszködését, az idei magára találása viszont látványosan népszerűvé tette őt a lelátókon.

A szurkolók többsége nem feltétlenül akarja, hogy újra világbajnok legyen, ám azt szinte mindenki elismeri, hogy a Formula–1-nek jót tesz a jelenléte az élmezőnyben. A nézők végül mindig a legnagyobbak nagyszerű teljesítményét akarják látni, Hamilton pedig az idei szezonban ismét ezen a szinten teljesít.

Hozzászólok