Kaotikus körülmények között dőlt el az első rajtkocka sorsa az Osztrák Nagydíj időmérő edzésén. A mindent eldöntő utolsó szakasz hajrájában Max Verstappen a falhoz csapta a Red Bullt, ami teljesen felborította a végjátékot, a zűrzavart pedig George Russell használta ki a legjobban.
A spielbergi aszfaltcsíkon uralkodó hőségben a gumik kezelése már az első percektől kezdve kulcsfontosságúnak bizonyult. A Q1 legelején a mezőny tizenegyedik csapatának számító Cadillac szerelőinek kellett betolniuk a pályára az autóikat, ami feszült kezdést eredményezett.
Az első szakaszban Andrea Kimi Antonelli diktálta a tempót, majdnem két tizedmásodperccel megelőzve Lando Norrist, miközben Russell négykerék-csúszásra panaszkodva csak a nyolcadik helyen szerénykedett.
A nyitó etap legnagyobb vesztese a Williams lett, hiszen Alexander Albon valamint Carlos Sainz is idő előtt fejezte be a kvalifikációt. Hozzájuk hasonlóan búcsúzni kényszerült Lance Stroll, Fernando Alonso, Valtteri Bottas, illetve Sergio Perez is.
Dráma a második szakaszban
A Mercedes számára a Q2 sem indult zökkenőmentesen, Russell ugyanis elmérte a hármas kanyart, emiatt sokáig mért idő nélkül állt a kiesőzónában. Toto Wolff csapatfőnök ekkor a rádión keresztül csak annyit kért pilótájától, hogy egyszerűen csak vezessen. A rövid motivációs üzenet végül célt ért, a brit felugrott a negyedik helyre, megváltva ezzel a jegyét a fináléba.
Verstappen eközben a tűzzel játszott, mindössze négy századmásodpercen múlt a továbbjutása, igaz, így megspórolt két szett friss lágy abroncsot a folytatásra. A Q2 végén Franco Colapinto, Esteban Ocon, Nico Hülkenberg, Oliver Bearman, Gabriel Bortoleto, valamint Pierre Gasly esett ki a küzdelmekből.
Tűzijáték a fináléban
A mindent eldöntő utolsó szakasz rendkívül kiélezett csatát hozott, miután Norris 1:06.900-as idejét a holland pilóta egy 1:06.475-ös körrel zúzta porrá. Antonelli azonban rögtön válaszolni tudott, hat századmásodperccel átvette a vezetést, miközben csapattársa felzárkózott a második helyre.
Az utolsó percekben Lewis Hamilton, majd Charles Leclerc is megfutotta az időmérő leggyorsabb köreit, majd ekkor jött Verstappen hibája. A négyszeres világbajnok elvesztette az uralmat az autó hátulja felett a kilences kanyarban, emiatt nagy tempóval a gumifalba csapódott.
A holland pilóta szerencsére sértetlenül szállt ki a roncsból, a sárga zászlós jelzés viszont okozott némi kavarodást, ugyanis Russell közben űridőt autózva beugrott a két Ferrari elé. A versenyirányítás végül úgy döntött, hogy eléggé visszavett a tempóból ahhoz, hogy megtarthassa a pozícióját, azonban nem lepődnénk meg, ha az ügynek még lenne folytatása.
