Itt állítsd be, hogy a motorsport hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2026. 06. 24. 14:20
Újabb technikai háború robbant ki a Forma–1-ben, miután a Ferrari feljelentette a Mercedes legutóbbi fejlesztését.

Trükkös technikai megoldással próbál előnybe kerülni a Mercedes, a riválisoknak azonban nagyon szúrja a szemét az újítás. A Ferrari hivatalos állásfoglalást kért az FIA-tól, aminek következtében a szövetség egy új technikai direktíva kiadására készül.

A Mercedes a legutóbbi fejlesztési csomagja részeként különleges nyúlványokkal egészítette ki a hátsó diffúzorát. A csapat célja az volt ezzel, hogy megőrizze vezető pozícióját a mezőny élén, a riválisoknak viszont azonnal feltűnt a szokatlan kialakítás.

A jelenlegi szezonban életbe lépő új technikai szabályzat komoly teret enged a mérnöki kreativitásnak, így több csapat is előállt egyedi ötletekkel. A Ferrari és a Red Bull például egy olyan hátsó szárnnyal kísérletezik, amely képes elfordulni a saját tengelye körül, a Mercedes diffúzora viszont most még ennél is nagyobb port kavart.

A maranellói istálló végül az FIA-hoz fordult, hogy tisztázza a kérdéses elem szabályosságát. A Racingnews365 beszámolója szerint az ilyen jellegű megkeresések megszokottak a Forma–1-ben, hiszen a csapatok így mérik fel, hogy érdemes-e saját verziót fejleszteniük az adott megoldásból.

Amennyiben a szövetség illegálisnak minősíti a koncepciót, egy technikai tisztázással megtilthatja annak további használatát és lemásolását. Az ilyen döntések esetenként azonnal életbe lépnek, máskor viszont a szövetség haladékot ad a módosítások elvégzésére.

Gond lehet az elemmel

Sajtóhírek szerint az FIA már készíti a hivatalos dokumentumot, amely az Osztrák Nagydíjtól kezdve tenné kötelezővé a Mercedes számára a vitatott elem eltávolítását. A brackley-i csapat azonban szeretné elérni, hogy a szigorítást csak a következő, Silverstone-ban rendezendő futamtól kezdve kelljen alkalmazni.

A halasztási kérelem hátterében komoly logisztikai kihívások állnak, a csapat szállítóautói ugyanis már elindultak Ausztriába. A Mercedes álláspontja szerint az autó jelenlegi padlólemeze teljesen szabályos, egy esetleges módosítás pedig komoly pluszmunkát igényelne a helyszínen.

Hozzászólok