Itt állítsd be, hogy a motorsport hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2026. 06. 25. 05:38
A Ferrari egy teljesen új turbófeltöltő bevezetésével próbálja meg utolérni a Mercedest a nyári szünetet követően.

Komoly motorfejlesztéssel készül a Ferrari a nyári szünet utáni időszakra, a maranellóiak ugyanis egy teljesen új turbófeltöltő bevezetését tervezik. Az olasz csapat célja az, hogy az újítással érdemben csökkentse a lemaradását a mezőny sokak által legjobbnak vélt erőforrásával rendelkező Mercedeshez képest.

Az olaszok az FIA által biztosított ADUO, azaz a kiegészítő fejlesztési lehetőségek rendszerét használják ki. A szövetség a Kanadai Nagydíjat követően engedélyezett két komolyabb módosítást a Ferrarinak a mostani szezonra, miután a mérések szerint az erőforrásuk teljesítménye több mint négy százalékkal elmaradt a referenciának számító Red Bull Ford motorétól. Az osztrák istálló egyébként vitatja az FIA szakértőinek ezen megállapítását.

A tervezett új turbófeltöltőt várhatóan a Holland vagy az Olasz Nagydíjon szerelik majd be az autókba. Bár a turbina átmérője nem változik, a lapátok száma és szöge eltérő lesz, valamint az anyaghasználat terén is előrelépést terveznek az olasz mérnökök.

A lépés azért is vált szükségessé, mert a Ferrari által a szezonkezdetkor választott kis méretű turbófeltöltő nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A tervezési irány célja az MGU-H elhagyása miatt fellépő turbólyuk csökkentése lett volna, ám az ebből származó előnyöket az FIA szabályai végül semlegesítették.

A rajt előtti kötelező ötmásodperces biztonsági procedúra már minden gyártónak elegendő időt biztosít arra, hogy felpörgesse a saját turbóját, emiatt a Ferrari teljesen elvesztette a startoknál remélt lépéselőnyét, így most a koncepció újragondolására kényszerül.

A brackley-iek és a Honda idén nem jogosultak az ADUO-szabályok szerinti fejlesztésekre, így a Ferrari az Audihoz hasonlóan lépéselőnybe kerülhet. Az Audi már Barcelonában bevetette a saját csomagját, az olaszok pedig a nemrég megrendezett Osztrák Nagydíjon hajtották végre az első módosításokat.

Az osztrák hétvégén bemutatott első csomag az égéstér hatékonyságát növelte az acélötvözetből készült hengerfej segítségével. Ez az anyag a hagyományos alumíniumhoz képest sokkal nagyobb nyomás és hőmérséklet elérését teszi lehetővé.

A Ferrari az úgynevezett forró motor koncepcióra épít, amely során az eddigi 100 helyett immár 110 Celsius-fokon működtetik a hengereket az égési folyamat alatt. A megoldás a Shell magas fűtőértékű üzemanyagával kombinálva hatékonyabb égést biztosít, így növeli a motor mechanikai teljesítményét. A magasabb üzemi hőmérséklet ráadásul a hűtők méretének csökkentését is lehetővé teszi.

Bár az olasz motor korábban nagyjából 25 lóerős hátrányban volt a Mercedeshez képest, a Barcelonában bevezetett aerodinamikai csomag már sokat javított a helyzeten. A hatékonyabb, kisebb légellenállású karosszéria a spanyol hőségben szinte teljesen eltüntette ezt a lemaradást, a nyári szünet után érkező új turbótól pedig további komoly javulást vár a csapat vezetése.

Hozzászólok