Itt állítsd be, hogy a motorsport hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2026. 06. 25. 04:50
Carlos Sainz szerint a Williams idei autója még a megengedett minimumsúly mellett is körönként egy másodperccel lassabb lenne az élmezőnyhél.

Komoly csalódást jelent a Williams idei formája, miután a csapat az előző szezont még a konstruktőri bajnokság ötödik helyén zárta. James Vowles csapatfőnök akkor még arról beszélt, hogy ez az eredmény jelenti az új alapot a felemelkedéshez, ám a grove-iak jelenleg csupán a nyolcadik pozícióban szerénykednek. A riválisok ráadásul egyre inkább elhúznak tőlük, a helyzetet pedig Carlos Sainz nyilatkozata is jól szemlélteti.

A spanyol pilóta szerint az FW48-as kódjelű modell nem pusztán a jelentős súlyfelesleg miatt lassú. Bár az autó a késői befejezés és a sikertelen töréstesztek utáni megerősítések miatt jócskán a minimumsúly felett mérlegel, a probléma gyökere az aerodinamikában rejlik. Sainz úgy látja, hogy a versenygép még a megengedett tömeghatáron is körönként egy másodperccel elmaradna a legjobbaktól.

A spanyol versenyző a Barcelona-Katalónia Nagydíjon csak a tizenkettedik helyen ért célba, kétkörös hátrányban a győztestől. A pilóta a hazai futama után részletesen értékelte a Williams komoly lemaradását.

„Ha sikerülne megszabadulnunk a túlsúlytól, harcolhatnánk a pontokért, ám ez valójában nem lenne elég. Számomra az, hogy egy másodpercre vagyunk a legjobbaktól...”

„A súlyfelesleg eltüntetésével talán egy másodpercre megközelíthetnénk az élmezőnyt, és harcolhatnánk az Alpine-nal. Nem ezt ígértük magunknak erre az évre. Nem itt kellene tartanunk azok után, hogy mennyi időt tölthettünk a szélcsatornában, és mennyi fejlesztési órát fektettünk ebbe az autóba. Körönként egy másodperces lemaradásban lenni az élmezőnyhöz képest egyértelműen rossz, szóval nagyon messze vagyunk a céljainktól.”

Sainz a szélcsatornában eltöltött órákkal az FIA aerodinamikai tesztekre vonatkozó szabályozására utalt. A bajnoki helyezések alapján kiosztott fejlesztési idő miatt a Williams idén több lehetőséget kapott a szélcsatorna használatára, mint a Mercedes, a Ferrari, a McLaren vagy a Red Bull. Az előny ellenére a csapat mégsem tudott közelebb kerülni az élmezőnyhöz, miközben a tavalyi utolsó Alpine a bőséges szélcsatornás idejét kihasználva már az ötödik helyen áll a tabellán.

A Williams nehézségeit tetézi, hogy a költségplafon miatt a súlycsökkentés is rendkívül lassan halad. A csapat vezetése úgy döntött, hogy az alkatrészeket az élettartamuk végéig használatban tartja, és csak ezt követően cseréli le őket könnyebb verziókra. Az aerodinamikai hatékonyság hiánya azonban a barcelonaihoz hasonló, közepes és gyors kanyarokkal teli pályákon azonnal kiütközik, mivel az FW48-as egyszerűen nem generál elegendő leszorítóerőt.

Bár az FIA és a Pirelli adatai szerint a legtöbb istálló túlszárnyalta a szezon előtti leszorítóerő-becsléseket, a Williamsnél a várt előrelépés elmaradt. Sainz elismerte, hogy számítottak a nehézségekre, de a lemaradás mértéke őket is váratlanul érte.

„Reálisan nézve tudtuk, hogy nehéz lesz. Visszatekintve mégis sokkoló, mennyire le vagyunk maradva a közepes és a nagy sebességű kanyarokban. Ez részben a súly miatt van, de még inkább az autó leszorítóereje miatt” – fogalmazott a spanyol pilóta.

„Ez egy komoly felismerés volt arra vonatkozóan, hogy nagyon messze vagyunk attól a szinttől, ahol lenni szeretnénk, vagy amit célként kitűztünk magunk elé. Ideje visszatérni a tervezőasztalhoz, és új elemeket hozni az autóra, mert egy ilyen közepesen gyors pályán egyértelműen sehol sem vagyunk.”

Hozzászólok