Itt állítsd be, hogy a motorsport hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2026. 06. 24. 15:13
Lewis Hamilton szerint megfizethetetlenné vált a gokartozás, így az átlagos háttérrel rendelkező tehetségeknek szinte esélyük sincs eljutni a csúcsra.

Megfizethetetlenné vált a motorsport alapját jelentő gokartozás, amely így egyre inkább a kiváltságosak sportjává válik. Lewis Hamilton szerint a belépési költségek miatt a sportág rossz irányba halad, a helyzetet pedig az FIA-nak és a Forma–1 vezetésének kellene megoldania.

A Ferrari versenyzője szerint a döntéshozók nem vállalnak felelősséget a folyamatos drágulásért, miközben a tehetség helyett a pénz dönt arról, ki juthat el a csúcsra.

„Nem igazán töltöttem időt a helyzet elemzésével, mert véleményem szerint a dolgok folyamatosan rossz irányba mennek. A sportágat vagy a szervezeteket irányító emberek nem vonhatók felelősségre. Nem tudom, hogyan, de meg kell találni a módját, hogy a versenyzés elérhetőbbé váljon, mert a jelenlegi helyzet nevetséges” – nyilatkozta Hamilton.

A brit pilóta elmesélte, hogy ismer olyan családot, ahol a nyolcesztendős gyermek gokartos pályafutására évente több mint egymillió dollárt, azaz körülbelül 365 millió forintot költenek. Ezzel szemben felidézte a saját kezdeti éveit, amikor az édesapja hiteleket vett fel a karrierje beindításához.

„Emlékszem, édesapám húszezer fontot költött az első évben, ehhez viszont jelzálogot kellett tennie a házra, ráadásul a hitelkártyáit is teljesen lemerítette. Manapság szinte lehetetlen, hogy egy átlagos háttérrel rendelkező fiatal felvegye a versenyt azokkal, akik egymillió dolláros költségvetéssel indulnak. Ezt egyszerűen nem szabadna megengedni.”

„Ahogy haladsz előre a különböző kategóriákban, minden egyre drágábbá válik. Nem a legtehetségesebbek törnek utat maguknak, hanem a leggazdagabb családok teremtenek lehetőséget a kiváltságos gyermekeiknek. Sajnos a következő évtizedekben is ezt fogjuk látni, amíg nem történik változás. Ez az FIA és a Forma–1 felelőssége, nekik kell lépniük” – tette hozzá a hétszeres világbajnok.

A Motorsport.com beszámolója szerint a pilóták többsége egyetért abban, hogy a gokartozás költségei tarthatatlanná váltak. Max Verstappen szintén aggasztónak tartja az árak növekedését, ugyanakkor a szimulátoros felkészülésben lát alternatívát.

„Mindannyian rengeteget tanultunk a gokartozásból. A probléma az, hogy az árak az egekbe szöktek, hiszen a legkisebb kategóriákban is tíz- tizenkétezer eurót fizetnek egyetlen hétvégéért. Ez a fajta drágulás teljesen őrület, amely elzárja a valódi tehetségeket a formulaautózástól” – vélekedett a Red Bull négyszeres világbajnoka.

A holland pilóta szerint a virtuális versenyzés kitörési pontot jelenthet. A modern szimulátorok pontossága miatt a fiatalok már rengeteg tapasztalatot szerezhetnek, mielőtt valódi versenyautóba ülnének.

A Haas pilótája, Esteban Ocon szintén saját példáján keresztül világított rá a helyzet sanyarúságára. A francia versenyző munkásosztálybeli szülei egykor a családi házat is eladták, hogy finanszírozni tudják fia gokartos karrierjét.

„Ha most kellene újrakezdenem a gokartos pályafutásomat, biztosan nem lennék itt, látva, mennyibe kerül egyetlen verseny a legkisebbeknél. Rendkívül szomorú, hogy így állnak a dolgok, de sajnos ilyen a motorsport világa” – mondta Ocon.

Az FIA nemrégiben megtette az első lépéseket a helyzet orvoslására, és elindította a hároméves Globális Gokart Tervét. A program célja, hogy alternatív utakat kínáljon a fiatal tehetségeknek, és csökkentse a belépési küszöböt.

A kezdeményezés keretében Malajziában rendeztek egy egységesített gokartokkal zajló világkupát, emellett létrehoztak egy képzési központot is, amely oktatással és támogatással segíti a kiemelkedő tehetségeket a gokartos ranglétrán.

Hozzászólok