Komoly mélyrepülésbe kezdett az Aston Martin, a gyenge eredményekért pedig jelentős részben a Honda erőforrásai a felelősek. A brit csapat mindössze egyetlen pontot gyűjtött az idei szezon első hat versenyhétvégéjén, így jelenleg a csalódást keltő tizedik helyen áll a konstruktőri bajnokságban.
A japán motorgyártó erőforrása nemcsak tempóban marad el a riválisoktól, hanem megbízhatósági problémákkal is küzd. Ennek következtében Lance Stroll és a kétszeres világbajnok Fernando Alonso számára már a futamok befejezése is komoly kihívást jelent.
Koji Watanabe, a Honda Racing elnöke az F1.com-nak adott nyilatkozatában beszélt az Aston Martinnal való közös munka nehézségeiről, mely során a szakember elismerte, hogy a partnerség kezdeti szakasza messze nem zökkenőmentes.
Súlyos lemaradásban a japánok
„Fontos látni, hogy a mostani helyzet teljesen más, mint amikor a Red Bull-lal dolgoztunk együtt” – magyarázta Watanabe.
„A szabályrendszer nagyon bonyolult, ráadásul ez egy teljesen új együttműködés az Aston Martinnal. Az üzemanyagot az Aramco, a kenőanyagokat pedig a Valvoline biztosítja, ami szintén új partner számunkra. Minden friss még nekünk, így egyáltalán nincs könnyű dolgunk.”
A silverstone-iak abban a reményben kötöttek megállapodást a Hondával, hogy a gyári motorok segítségével harcba szállhatnak a világbajnoki címekért. A japán gyártó korábban a négyszeres világbajnok Max Verstappen sikereit is támogatta, ám a Red Bulltól való elválás után az Aston Martin csapott le rájuk partnerként.
Hosszú út vezet a sikerig
A Honda elnöke szerint a nehézségek fő oka a korábbi bizonytalanság, amikor a márka a kiszállást fontolgatta.
„A korábbi távozásunk miatt kiesett időt nem lehet gyorsan behozni. A fejlesztések kései megkezdése mellett a mérnöki gárda újjáépítése és a megfelelő szakemberek visszacsábítása is komoly időt vett igénybe” – részletezte Watanabe.
A helyzet gyors javulásában aligha lehet bízni, bár a tervezőzseni, Adrian Newey komoly fejlesztési csomagot ígér az autóhoz. A paddockban már most sokan csak AMR26B-ként emlegetek a készülő verziót.
A reális célok elérése inkább 2027-ben várható, ám kérdéses, hogy Lawrence Stroll csapattulajdonos és Alonso hajlandóak-e kivárni ezt az időszakot.
