Képtelen ötletnek tartja a Mercedes, hogy kivételezne valamelyik versenyzőjével a világbajnoki címért folyó harcban. James Allison technikai igazgató határozottan cáfolta a rajongói találgatásokat, amelyek szerint a csapat előnyben részesítené George Russellt vagy Andrea Kimi Antonellit.
A pletykák azután lángoltak fel az interneten, hogy a Barcelona-Katalónia Nagydíjon a két csapattárs egymással csatázott, amivel sok időt vesztettek. Ez a harc lehetőséget adott a ferraris Lewis Hamiltonnak a felzárkózásra, aki végül meg is nyerte a futamot. Toto Wolff csapatfőnök korábban tisztázta, hogy nem fognak csapatutasítást alkalmazni, kivéve ha egy külső rivális veszélyezteti a győzelmüket.
James Allison a Nu Silver Arrows Radio Show adásában beszélt arról, hogy a csapaton belül mennyire abszurdnak tartják a részrehajlás gondolatát.
„Az emberek nagyon elkötelezettek a kedvencük mellett, és azt akarják, hogy az ő pilótájuk mindenki mást felülmújon. Ha valaki meg szeretné érteni, hogyan gondolkodunk erről, annak egy Forma–1-es csapatnál kellene dolgoznia.”
„Egy istállónál ugyanis azonnal átjárja az embert a belső kultúra, és megérti, mennyire idegen tőlünk a kivételezés gondolata. Amikor ilyen pletykákat hallunk, az olyan számunkra, mintha egy teljesen idegen nyelven beszélnének” – fogalmazott a szakember.
A technikai igazgató rávilágított arra is, hogy a bónuszokat és a pénzdíjakat a konstruktőri bajnokságban elért helyezés alapján osztják el, miközben a pilóták egyéni bajnoki címe ebből a szempontból másodlagos. A csapatnak ezért mindkét versenyző maximális teljesítményére szüksége van az első két hely megszerzéséhez.
A konstruktőri cím a legfontosabb
„Nekünk valójában mindegy, melyikük végez előrébb. Minden futamon kettős győzelmet akarunk aratni, így a sorrend teljesen lényegtelen számunkra.”
„Csak akkor avatkoznánk be a küzdelembe, ha az egyik pilótánknak matematikailag már nem maradna esélye a bajnoki címre, miközben a másikunk egy rivális csapat versenyzőjével harcol. Ebben a helyzetben már indokolt lenne a csapatutasítás.”
„Addig viszont egyszerűen azt akarjuk, hogy mindketten az élen harcoljanak. A legfontosabb bajnokság ugyanis számunkra a konstruktőri vb, a bónuszokat ez alapján kapjuk, az egyéni címért nem jár külön juttatás” – magyarázta Allison.
A Mercedes egyelőre kényelmes helyzetben van, hiszen a brackley-iek 72 ponttal vezetik a konstruktőri tabellát a Ferrari előtt. Az egyéni pontversenyt az olasz pilóta vezeti 41 ponttal Hamilton előtt, míg Russell további kilenc ponttal van lemaradva csapattársától.
Fejlesztési versenyben a Ferrari ellen
A barcelonai hétvége volt az idei szezonban mindössze a második olyan alkalom, amikor nem a Mercedes gyűjtötte a legtöbb pontot. Allison szerint a Ferrari legújabb fejlesztési csomagja sikeresen csökkentette a két csapat közötti különbséget, ráadásul a virtuális biztonsági autós fázis is kedvező ütemben jött Hamiltonnak.
„Összességében csalódást keltő hétvégén vagyunk túl. Bár elértünk egy dobogós helyezést, a szezon eleji győzelmi sorozatunk után az egyik autó kiesése és a második hely nem az, amit vártunk.”
„George első etapja nagyon erős volt, utána viszont visszaesett a tempónk, így nem tudtuk tartani a lépést Lewisszal. Ha a virtuális biztonsági autó nem a legjobb ütemben jön, Hamiltonnak sokkal nehezebb dolga lett volna, ám mi olyan helyzetben szeretnénk lenni, ahol nem függünk a szerencsétől” – nyilatkozta a szakember.
A mérnök elismerte a Ferrari barcelonai fejlesztéseit, de jelezte, hogy a Mercedesnél is folyamatosan dolgoznak a saját fejlesztéseken. Véleménye szerint a jelenlegi szabályrendszer még elég fiatal ahhoz, hogy a fejlesztésekkel jelentős tempót lehessen találni a riválisokhoz képest.”
