Verstappen Abu-Dzabiban is győzött, Leclerc a világbajnoki második!

A dominancia új foka: egy adat, ami megmutatja, mekkora előnyben volt Verstappen Kínában

FORMA-1

Óriási jelenet: Bottas irigykedve nézte a kiállást (videó)

Motorsport.hu
2022/11/20 15:31
A Red Bull-pilóta Max Verstappen a pole-ból rajtolva Abu-Dzabiban is győzni tudott, míg Charles Leclerc egykiállásos stratégiával tudta megszerezni a világbajnoki második helyet Sergio Perez előtt.
Ajánlott A McLaren pilótája is odaszúrt Lance Strollnak

Magyar idő szerint 14 órakor rajtolt el az Abu-Dzabi Nagydíj, amely Vettel utolsó F1-es futama volt, rajta kívül pedig Ricciardo, Latifi és Schumacher sem lesz ott a jövő évi mezőnyben.

Az időmérőn Verstappen szerezte meg a pole-t Perez előtt, így 2018 után először láthattunk Red Bull első sort, mögöttük Leclerc, Sainz, Hamilton, Russell, Norris és Ocon következett, Vettel a kilencedik, Ricciardo a tizedik helyről rajtolt.

Perez jól kapta el a rajtot, de maradt Verstappen az élen, Leclerc a harmadik helyen állt, Hamilton pedig Sainzcal harcolt a negyedik helyért – a spanyol nem hagyott sok helyet a hétszeres világbajnoknak, aki lefutott a pályáról és így került a Ferrari-pilóta elé – a Mercedes pedig megkérte Hamiltont, hogy adja vissza a pozíciót.

Norris megelőzte Russellt a rajtnál, hogy később a Mercedes britje visszavegye tőle a pozíciót, míg Vettel utolsó F1-es futamán Ocon mellett ment el, de a francia vissza tudta venni a nyolcadik helyezést.

Hamiltont Russell is megelőzte, ezt követően a 37 éves versenyző azt mondta, hogy elment az erő, és valami tényleg nem stimmelt: körönként 5-7 tizedet kapott Russelltől. Az Ocon-Vettel csata folytatódott, a négyszeres bajnok minden rutinját bevetve kívülről-belülről próbálkozott az alpine-os ellen.

A következő körökben Ocon, Norris és Sainz is kijött a bokszba kerékcserére. Perez is így tett, aki azon vesztett rajta, hogy miután megelőzte Vettelt, hibázott, így értékes másodperceket vesztett, mire újra el tudott menni a német mellett. Russell kiállása pedig lassúra, 5 másodpercesre sikerült, ráadásul veszélyes kiengedésért még 5 másodpercet kapott.

Hamilton is kijött a bokszba, majd azt mondta, a padlólemezével lehet a gond. Alonso, Perez, Verstappen és Leclerc is kint volt kerékcserén, a futam feléhez közeledve pedig Vettel is teljesítette egyetlen kiállását, miután a használt közepeseken nagyon visszaesett a tempója.

Alonso a 28. körben kiesett, az Alpine vízszivárgást sejt, tehát nem zárta jól az alpine-os korszakát. Eközben az élen a Ferrarik elkezdtek közelebb érni a Red Bullokhoz, Leclerc volt a leggyorsabb a pályán, és már csak 2 másodpercre volt Pereztől.

A 32. körben, nem sokkal féltáv után Verstappen, Perez, Leclerc, Sainz, Russell, Hamilton, Norris, Ocon, Stroll, Cunoda volt a sorrend, Vettel pedig a kiállása után a 15. pozícióban állt.

Perez a 34. körben egy kiállással reagált, Hamilton tempója pedig kezdett helyreállni, és meg is közelítette Russellt, pár kör múlva pedig Russell Sainzhoz hasonlóan kijött a bokszba, és előbbi a büntetését is letöltötte.

Schumacher és Latifi az 5-ös kanyarnál ért össze és mindketten megpördültek, de folytatni tudták a versenyt. Az esetért Schumacher kapott egy 5 másodperces büntetést.

10 körrel a futam leintése előtt Verstappen állt az élen, 8 másodperccel vezetett Leclerc előtt, Perez pedig sok időt vesztett Hamilton mögött, így 9 másodperces hátránya volt Leclerc-hez képest. A további sorrend Hamilton, Sainz, Russell, Norris, Ocon, Ricciardo, Vettel volt.

Stroll Vettelt és Ricciardót is megelőzte, ezzel feljött a kilencedik helyre, Perez pedig egyre közelebb ért Leclerc-hez, de közel sem volt biztos, hogy tudja-e majd támadni a monacóit a futam és a pontverseny második helyéért.

Hamilton hidraulikai problémával szembesült és ki is esett, Perez pedig 2 másodperces hátránnyal kezdte meg az utolsó előtti kört. Végül a mexikói támadni sem tudott, 1,3 másodperccel Leclerc mögött ért célba.

Ezzel tehát Verstappen győzött és megszerezte idei 15. győzelmét, Leclerc a második, Perez a harmadik lett. Mögöttük Perez, Russell, Norris, Ocon, Stroll, Ricciardo és Vettel zárt, tehát 1 pontot szerezve és fánkozással búcsúzott a négyszeres világbajnok ikon.

Most egy hosszú szünet következik a Forma-1-ben, a szezon utáni teszteken még autóba ülhet a mezőny, ezt követően viszont majd csak február 23. és 25. között láthatjuk F1-es kocsiban a pilótákat, a bahreini, szezon előtti teszteken.