George Russell megtarthatja a rajtelsőséget, miután az FIA felmentette a sárga zászlós szabálysértés gyanúja alól. A brit pilóta Max Verstappen balesete után futotta meg a legjobb időt, emiatt vizsgálni kezdték a tempóját.
A Q3 utolsó pillanataiban a négyszeres világbajnok a falba csapódott az utolsó kanyarban. Míg csapattársa, Kimi Antonelli látványosan visszavett a gázból, Russell a lehető legtovább nyomta, így végül elhalászta a pole pozíciót Charles Leclerc elől, így a Ferrari addig biztosnak tűnő első-második helye ezzel elúszott.
A sportfelügyelők röviddel a leintés után megerősítették a végeredményt, mivel úgy ítélték meg, a pilóta kellő mértékben lassított az érintett szakaszon.
Vitatott köridők
A helyzetet bonyolítja, hogy az FIA rendszerében megjelent egy törölt köridő Russell neve mellett, ám David Croft, a Sky Sports F1 kommentátora tisztázta a helyzetet, ugyanis az FIA-tól kapott tájékoztatásra hivatkozva megerősítette a tényeket. Az elvett köridő, amelyet dupla sárga zászlós jelzés alatt futott a pilóta, valójában egy levezető köre volt, nem pedig a Q3-as leggyorsabb próbálkozása.
Toto Wolff egyetértett a versenyirányítás döntésével, a csapatfőnök szerint ugyanis versenyzője száz méteren keresztül nem lépett a gázra egy szimpla sárga zászlós jelzésnél.
„Ezzel nagyjából másfél tizedmásodpercet veszített, vagyis a manőver teljesen szabályos volt, egy hatalmas elvételről beszélünk. Szép munka volt tőle, ahogyan kezelte a helyzetet, büszke vagyok rá. Szerintem Antonelli abban a hitben volt, hogy dupla sárga zászló van érvényben” – mondta a Mercedes első embere.
A Ferrari is reagált
Frederic Vasseur szintén elfogadta a versenyirányítás határozatát, ám a Ferrari csapatfőnöke óvatosan fogalmazott a történtekkel kapcsolatban.
„Egyszerűen nem történt további intézkedés, mivel a versenyirányítás úgy döntött, hogy eléggé lelassított. Nem férünk hozzá a miniszektorok adataihoz. A köridőt csak dupla sárga zászló esetén törlik, itt azonban nem erről volt szó. Ahhoz, hogy egyértelmű véleményt lehessen formálni erről, ismerni kellene az adatokat” – fogalmazott a francia szakember.
Maga az első helyezett is megszólalt az időmérőt követően, a brit versenyző rendkívül elégedetten értékelte a teljesítményét.
„Elképesztően érzem magam, csodálatos kör volt. Láttam a sárga jelzést, jelentősen visszavettem a kanyar előtt, oda még fél másodperces előnnyel érkeztem, kifelé pedig két és fél tized maradt. Szimpla sárga zászló volt, így rendben kellett lennie a dolognak. Minden nagyon simán ment, igazán büszke vagyok a munkára, amit mindannyian végeztünk” – nyilatkozta Russell.
A történtek legnagyobb vesztese Antonelli lett, az olasz pilóta ugyanis a jelentős lassítás miatt csak a negyedik helyet tudta megszerezni. Emiatt nemcsak csapattársa, hanem mindkét Ferrari mögé is szorult a rajtrácson.
