Itt állítsd be, hogy a motorsport hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2026. 06. 26. 18:35
A McLaren az utolsó pillanatban fújta le az új, különleges hátsó szárnyának éles tesztelését a spielbergi hétvégén.

A McLaren kénytelen volt lemondani a legújabb, kísérleti hátsó szárnyának teszteléséről az Osztrák Nagydíj pénteki szabadedzésén. A wokingiak egy rendkívül látványos, áramlástani szempontból különleges megoldással érkeztek Spielbergbe, ám a fejlesztést végül fel sem szerelték Lando Norris autójára.

Az új hátsó szárnyat a paddockban már csak Macarena néven emlegették, a formája ugyanis a Ferrari és a Red Bull által korábban bevezetett, fordított kialakítású elemekre hasonlított. A mérnökök abban bíztak, hogy a pénteki első szabadedzésen értékes adatokat gyűjthetnek a működéséről, ám az alkatrész végül a garázst sem hagyhatta el.

Csalódás a garázsban

„Sajnos nem tudtuk pályára vinni a kísérleti szárnyat, amelyet erre a hétvégére szállítottunk le” – nyilatkozta Neil Houldey, a McLaren mérnök-technikai igazgatója az első nap végén.

„A gyárban dolgozó kollégák fáradhatatlanul dolgoztak azon, hogy az elem időben megérkezzen a pályára. A garázsban elvégzett utolsó ellenőrzések során azonban nem a várt módon működött, emiatt nem éreztük biztonságosnak a használatát.”

A brit csapat mérnökei úgy döntöttek, hogy a Ferrari mintájára tervezett hátsó szárnyat legkorábban a jövő heti Brit Nagydíj után vethetik be újra. Addig is visszaküldik a gyárba az elemet, hogy a laboratóriumi adatok alapján átdolgozzák azt.

Houldey elismerte, hogy a döntés csalódást keltő, ám az egyetlen szabadedzés korlátozott ideje miatt nem akarták kockáztatni a hétvége érdemi részét. A csapatnak sokkal fontosabb volt, hogy a már bevált aerodinamikai csomagra és a versenybeállítások finomhangolására koncentráljon a Red Bull Ringen.

Inkább a biztonságra törekedtek

„Rengeteget dolgoztunk az elmúlt hetekben azon, hogy elkészüljünk a fejlesztéssel, mivel tudtuk, hogy ez a hétvége remek lehetőséget kínál a tesztelésre. A laborban elvégzett vizsgálatok után tisztában voltunk azzal, hogy a helyszínen még vár ránk néhány ellenőrzés.”

„Amikor felszereltük az autóra és elvégeztük az utolsó teszteket, nem voltunk elég nyugodtak ahhoz, hogy kiküldjük vele a pilótát a pályára. Visszaküldjük a gyárba, így vár még ránk némi munka, mielőtt újra próbálkoznánk vele.”

„Nem szeretnék mély technikai részletekbe bocsátkozni, de a működtetés pillanatában rájöttünk, hogy nem azt teszi, amit elvártunk tőle. Emiatt az volt a legbölcsebb döntés, ha nem pazaroljuk az időt a javítgatására a szabadedzésen.”

„Sokkal fontosabb volt, hogy a hétvége hátralévő részére szánt autóval körözzünk, hiszen az új elemet amúgy is csak egy nagyon rövid tesztre szántuk. Akkor hozzuk vissza ezt a szárnyat, ha többet tudunk meg a viselkedéséről, illetve teljesen meggyőződünk a kialakítás helyességéről” – zárta gondolatait a szakember.

Hozzászólok