A Ferrari látványosan gyors ütemben fejleszti idei autóját, miközben mindez egy olyan szakember munkájához is köthető, akit a Mercedes kötelékéből engedtek el. Loic Serra érkezése Maranellóba egyre kellemetlenebb emlékeztető lehet Toto Wolffnak, főleg úgy, hogy Lewis Hamilton is a Ferrari egyik arcává vált.
A Ferrari kapcsán sokáig visszatérő kritika volt, hogy szezon közben nem elég hatékony a fejlesztési munka. Ehhez képest Martin Brundle szerint a Barcelona-Katalónia Nagydíjra vitt csomag „az egész paddockot lenyűgözte”, és azt is úgy látta, hogy a csapat a mezőny élén talán a leggyorsabban gyorsul.
A mostani előrelépés számokban is megfogható. A The Race szerint a Ferrari a bemutató óta 7-8 tizedet javított, ami több, mint amennyit a tabellát vezető Mercedes, illetve a harmadik McLaren tudott hozzátenni ugyanebben az időszakban.
A témáról az F1 Oversteer is azt írta, hogy a Ferrari jelenleg több fronton is túlteljesíti a korábbi maranellói mintát, és ez a riválisoknál is feltűnt.
Serra érkezése után más lett a Ferrari ritmusa
A Barcelona-Katalónia Nagydíjon látott fejlesztési csomag egyik fő felelősének Loic Serrát tartják, aki a Ferrari technikai struktúrájában a kasztnirészleg igazgatója. Serra 2024 októberében érkezett a Mercedesből, így az idei konstrukció volt az első olyan autó, amelynek koncepciójára érdemben rá tudta tenni a kezét.
Serrával párhuzamosan a Ferrari technikai vezetésében is történt változás, mivel Enrico Cardile távozott, és az Aston Martinhoz ment. A RacingNews365 szerint Cardile kilépése fontos tényező volt Hamilton döntésében is, amikor pár éve a Mercedes elhagyása mellett határozott.
Serra a Mercedesnél korábban teljesítményigazgatóként dolgozott, ám több technikai döntésben nem értett egyet a brackley-i iránnyal. Úgy vélték róla, hogy más műszaki vezetőkkel, köztük a korábbi technikai főnökkel, Mike Elliott-tal is feszültségbe került, mivel szerinte a Mercedes rossz irányba vitte a ground effect korszakának autóit.
Ebben az olvasatban Wolffék utólag már bánhatják, hogy nem vettek komolyabban bizonyos belső kritikákat, mert azzal talán meg tudták volna tartani Serrát. A szerző azt is felidézi, hogy Serra a Mercedes 2010-es visszatérése után a csapat egyik alapembere volt, most pedig már a Ferrari egyre erősebb bajnoki próbálkozásának egyik fontos alakja.
A Ferrarinál egy kérdés nyitva maradt a nagy fejlesztési roham után
A Ferrari számára ugyanakkor a gyors előrelépés új dilemmát is hozhat. A The Race úgy értesült, hogy az istálló az aerodinamikai fejlesztési keretének „jelentős részét” már elhasználta, miközben a mai Forma–1-ben a költségsapka szigorúan behatárolja a mozgásteret.
A cikk azt írja, hogy a „fő fejlesztési fázis” ezzel lényegében lezárult, vagyis a folytatásban inkább kisebb, adott pályákhoz illesztett frissítések jöhetnek. Ezzel szemben a Mercedes eddig csak egy nagyobb csomagot vetett be, így elképzelhető, hogy a szezon hátralévő részére több tartaléka maradt, ahogy a McLarennek és a Red Bullnak is.
A Ferrari közben egyesek szemében már most etalonnak számít a kasztniterületen, ezért a következő hangsúly akár a motor felé is eltolódhat, hogy tovább csökkentsék a hátrányt.
