Az Osztrák Nagydíj időmérő edzésének utolsó percei elképesztő érzelmi hullámvasutat hoztak a Ferrari számára. Charles Leclerc remek kört rakott össze a Q3-ban, és amikor átvette a vezetést az eredménylistán Lewis Hamilton előtt, a Ferrari garázsában úgy hitték, hogy megszerezték a pole pozíciót. A szerelők és a csapat tagjai már ünnepeltek, hiszen úgy tűnt, senki sem tudja felülmúlni a monacói teljesítményét.
A kvalifikáció azonban még nem ért véget. Max Verstappen balesete miatt sárga zászló lépett életbe, miközben George Russell még a saját gyorskörét teljesítette. A Mercedes brit versenyzője ugyan megfelelően visszavett a tempóból a sárga zászlós szakaszon, ennek ellenére elegendő sebességet tudott megőrizni ahhoz, hogy végül 0,236 másodperccel gyorsabb legyen Leclerc-nél, és megszerezze az első rajtkockát.
A versenyfelügyelők az időmérő után megvizsgálták Russell körét, mivel felmerült a kérdés, hogy megfelelően betartotta-e a sárga zászlós előírásokat. Az ellenőrzés végén azonban arra jutottak, hogy a Mercedes pilótája kellő mértékben lassított, ezért nem követtek el szabálytalanságot, és megtarthatta a pole pozíciót.
Az eset komoly vitát indított el, hiszen sokak számára szokatlannak tűnt, hogy egy sárga zászlóval megszakított körülmények között valaki még javítani tudott az idején. A sportfelügyelők döntése ugyanakkor egyértelművé tette, hogy Russell teljesítménye megfelelt a szabályoknak, így a Mercedes versenyzője hivatalosan is az élről rajtolhat a spielbergi futamon.
A Ferrari számára így néhány másodperc alatt fordult át az ünneplés csalódottságba. A garázsban már biztosra vették Leclerc pole pozícióját, ám George Russell utolsó köre és a versenyfelügyelők döntése végül teljesen átírta az időmérő végeredményét, amely az Osztrák Nagydíj egyik legtöbbet vitatott kvalifikációs befutójává vált.
