A Ferrari mérnökei kezdetben egyáltalán nem fogadják kitörő örömmel, hogy Fred Vasseur csapatfőnök Lewis Hamilton kérésére teljesen felforgatta a maranellói versenyautó tervezési filozófiáját. A hétszeres világbajnok tavalyi szenvedése után drasztikus változtatásokat követelt, ám az olasz istálló szakemberei közül többen értetlenül álltak a döntés előtt.
Hamilton az előző szezonban rendkívül nehezen boldogult a technikával, miközben Charles Leclerc házon belül nagyon simán győzte le őt. A monacói pilóta hét dobogós helyezést gyűjtött, míg brit csapattársa egyszer sem állhatott pódiumra, így érthető módon nem érezte jól magát a pilótafülkében.
Az igazi feszültséget az okozta, amikor Hamilton a megszokott Brembo fékek helyett a Carbon Industrie tárcsáinak használatát követelte. Az F1 Oversteer szerint a mérnökök nehezen fogadták el, hogy a lassabbnak tűnő versenyző kéréseit kell teljesíteniük a jól teljesítő Leclerc visszajelzései helyett.
Belső feszültségek a gyárban
Mark Hughes újságíró a The Race F1 Podcast adásában rávilágított arra, milyen mélyreható folyamatokat indított el a pilóta érkezése. A szakértő szerint nem arról volt szó, hogy Hamilton nagyobb tudással akarta kioktatni a csapatot, hanem egyszerűen jelezte, hogy a meglévő autó számára vezethetetlen.
„Ha olyan autót akarunk adni neki, amilyenre szüksége van, az egy teljesen eltérő filozófiát igényel. Az egész aerodinamikát a korábbi koncepciónk köré építettük fel. Fred Vasseur lényegében pontosan ezt a radikális váltást hajtotta végre, ráadásul több esetben is szembeúszott az árral” – magyarázta a helyzetet Hughes.
„Érthető a mérnökök ellenállása, hiszen nem értették, miért a lassabb versenyzőre hallgatnak, amikor a gyorsabb szerint jó az autó. Fred feladata volt, hogy mindenkit felsorakoztasson a Lewis által kért változtatások mögött.”
A drasztikus átalakítások végül kifizetődtek, az idei szezonban ugyanis Hamilton valósággal újjászületett. Barcelonában megszerezte első győzelmét a Ferrarival, jelenleg pedig már Leclerc előtt áll a tabellán, miközben a lemaradása mindössze 41 pont a Mercedes versenyzője, Kimi Antonelli mögött.
Bár a tavalyi kudarcok után a Ferrari stábjának egy része már leírta a britet, a mostani formája bizonyítja, hogy még mindig képes a legmagasabb szinten teljesíteni. Hamilton rendkívül hálás Vasseurnek, amiért a nehézségek ellenére is átnyomta a kért módosításokat, amelyekért már régóta könyörgött a csapatnál.
