Itt állítsd be, hogy a motorsport hírei elsők között jelenjenek meg a keresőben.

Követett forrás beállítása
/2026. 06. 26. 21:19
A forró aszfalt és a túlhevülő fékek komoly kihívás elé állították a Forma–1-es mezőnyt az Osztrák Nagydíj pénteki szabadedzésein.

Izzó fékek, elolvadó gumik és fojtogató hőség jellemezte a szabadedzéseket a Red Bull Ringen, ahol a mezőny tagjai közül szinte senki sem volt elégedett az autójával. Liam Lawson rádióüzenete jól összefoglalta a helyzetet, a pilóta szerint ugyanis borzasztó bűz terjengett a pilótafülkében a forróság és a túlhevült fékek miatt.

A nehézségek ellenére a csapatok közötti erősorrend kezd kirajzolódni, az első nap alapján a McLaren tűnik a Mercedes legfőbb kihívójának, amit Oscar Piastri is megerősített. Az ausztrál pilóta kiemelte, hogy jelenleg ők a leggyorsabbak a németek mögött, ám arra számít, hogy a rivális szombatra még sokat gyorsul majd.

A második szabadedzést a Mercedes versenyzője, Kimi Antonelli nyerte meg, akit Piastri és Lando Norris követett a sorban, míg Max Verstappen a negyedik helyen zárt. George Russell és Lewis Hamilton az élmezőny végén végeztek az egykörös tempót tekintve, de a hosszú etapokon Russell volt a leggyorsabb.

A wokingiak tempója valóban biztató, hiszen Piastri és Norris a második, illetve harmadik helyen zárták a második szabadedzést. A hosszú etapokon is versenyképesnek tűntek, ami komoly fejtörést okozhat a riválisoknak, George Russell el is ismerte, hogy a McLaren hőségben mutatott formája adja a legnagyobb aggodalomra az okot a Mercedesnél.

„Megfigyelhető egy trend, miszerint a forró versenyeken kifejezetten erősek. Láttuk ezt tavaly, és már évek óta tapasztaljuk ezt a jelenséget” – magyarázta Russell.

„Miami volt az első igazán meleg hétvége, ahol akár nyerhettek is volna, Barcelonában pedig Lando tempója hasonló volt az enyémhez és Lewiséhoz. Itt ismét nagyon erősnek tűnnek, úgy látszik, az ilyen forró aszfalton képesek előrelépni, miközben mi talán egy lépést hátrálunk.”

A Ferrari pénteki teljesítménye a tiszta adatok alapján csalódást keltőnek tűnhet, ám a barcelonai tapasztalatok azt mutatják, hogy a maranellóiak képesek lehetnek a gyors javulásra. A csapatba vetett hitet az is erősíti, hogy Lewis Hamilton nemrég megnyerte a Katalán Nagydíjat, ráadásul az olaszok egy új motorfejlesztéssel is készültek. Az új erőforrás érkezése azután vált fontossá, hogy az ADUO kimondta, a Ferrari motorja több mint négy százalékkal elmarad a Red Bullétól.

Charles Leclerc mindenesetre borúlátóan nyilatkozott a folytatásról, kifejtve, hogy a pénteki nap komoly küzdelmet hozott az istállónak.

„Nem vagyok annyira magabiztos, de persze soha ne mondd, hogy soha” – értékelte a helyzetet Leclerc.

„Az igaz, hogy Barcelonában a pénteki adatok alapján több potenciált éreztünk az autóban, most viszont szenvedtünk. Nehéz napon vagyunk túl, megpróbálunk mindent összerakni, egyúttal meglátjuk, mit tudunk megmenteni a szombati napra.”

A GPS-adatok szerint a Ferrari még nem tekerte fel teljesen az erőforrást az egyenesekben, így maradt még bennük tartalék. Az új alváz és az osztrák pályán hatékony kisméretű turbó szintén javíthat a helyzetükön az időmérőre.

Fejlesztési gondok a Red Bullnál

A Red Bull szintén jelentős fejlesztési csomaggal érkezett Spielbergbe, ám a pénteki nap nem alakult zökkenőmentesen számukra. A Red Bull csapatfőnöke, Laurent Mekies elégedett lenne, ha az új alkatrészekkel két-három tizedmásodpercre csökkentenék a hátrányukat az élmezőnyhöz képest, de jelenleg ennél nagyobb lemaradásban vannak.

A pénteki napon technikai problémák is hátráltatták a munkát, a pályára lépő Max Verstappen és Isack Hadjar pedig sokat panaszkodott az autó egyensúlyára.

„Úgy tűnik, nehéz kihozni a maximumot a kocsiból, mert teljesen odaveszett az egyensúly, sokat küszködünk” – mondta Hadjar.

Verstappen hosszú etapjai ugyanakkor bizakodásra adhatok okot. Az első négy köre alapján csak két-három tizedes lemaradásban van az élmezőnyhöz képest, nem pedig fél másodperccel. A holland pilóta ráadásul kifejezetten sikeres ezen a pályán, így a finomhangolások után harcban lehet a dobogós helyekért.

Szoros csata a középmezőnyben

Az üldözőbolyban az Audi mutatta a legígéretesebb formát Nico Hülkenberg révén, aki a kemény keverékű gumikon az Alpine és a Racing Bulls tempóját hozta. A Haas kicsit lemaradva követte őket, miközben a Williamsnél elégedetlenek voltak a megtankolt autó viselkedésével.

A Cadillac helyzetét nehéz megítélni a pénteki műszaki hibák miatt, bár Valtteri Bottas az első edzésen mutatott egy biztató kört. Az Aston Martin változatlan autóval vágott neki a hétvégének, így jelenleg a mezőny leglassabb tagjának tűnik Ausztriában.

Hozzászólok